Obuwie

Obuwie zimowe do zadań specjalnych

Inne buty sprawdzą się w góry w okresie letnim niż zimą. Trzeba mieć to na uwadze przy ich wyborze. Najlepiej nadają się buty trekkingowe, które dostępne są w różnych wariantach. Znajdziemy zarówno takie przeznaczone na lato i jesień, jak również modele typowo zimowe. Zdaniem takiego specjalnego obuwia jest zapewnienie komfortu, zmniejszenie ryzyka powstania jakiś nieprzyjemności w postaci bólu czy odcisków oraz ochronienie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jest kilka bardzo istotnych parametrów, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze butów trekkingowych z internetowego sklepu– cholewka, podeszwa czy membrana.

Jakie buty trekkingowe sprawdzą się zimą?

Inne buty potrzebne są do codziennego użytku w okresie zimowym niż podczas górskiej wyprawy w trudnym terenie. Najlepiej nadają się buty trekkingowe, które powinny być wygodne i przewiewne. Bardzo ważne jest to, aby miały odpowiednio wysoką cholewkę. Dlaczego jest to tak istotne? Otóż taka wysoka cholewka chroni przed przedostaniem się śniegu do buta od góry. Nikt z pewnością nie byłby zadowolony, mając mokre buty i skarpetki. Nie bez znaczenia jest także to, aby cholewka była odpowiednio dopasowana do raków. Kolejną kwestia jest membrana. Niektóre buty do górskich wędrówek są w nią wyposażone, a inne jej nie mają. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale nie każdemu odpowiada. W przypadku zimowych warunków warto jednak wybrać obuwie z membraną, szczególnie tą popularną GORE-TEX. Zaletą obuwia z membraną jest to, że zapewnia stopom dobrą ochronę przed wilgocią, a zimą przecież go nie brakuje na stokach.

Co jeszcze ma znaczenie?

Dobre buty trekkingowe to takie, które będą pasować do używanych raków. Trzeba mieć to na uwadze, jeszcze zanim wyruszy się w górską wędrówkę. Najłatwiej jest w przypadku obuwia dedykowanego, które zostało już tak stworzone, aby możliwe było używanie go z rakami – półautomatycznymi (mają rant w okolicach pięty) lub automatycznymi (specyficzne ranty z przodu i z tyłu buta). W celu sprawdzenia tego, czy wybrany model jest kompatybilny, wystarczy zwrócić uwagę na pietę i czubek buta.